Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Stacja Muranów - Blog Beaty Chomątowskiej i Karoliny Przewrockiej Stacja Muranów - Blog Beaty Chomątowskiej i Karoliny Przewrockiej Stacja Muranów - Blog Beaty Chomątowskiej i Karoliny Przewrockiej

28.10.2014
wtorek

Muzeum, które budzi emocje

28 października 2014, wtorek,

Na otwarcie wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czekaliśmy z niecierpliwością. I długo – w sumie ponad dwadzieścia lat. Dziś „kompletne” muzeum z wystawą na czele otwiera swoje podwoje. Jej przesłanie jest proste: nie ma historii Polski bez historii polskich Żydów. I odwrotnie – trudno pojąć historię żydowską bez zrozumienia historii naszego kraju.

To otwarcie niesie radość. Nawet osobom takim jak ja, które Muzeum nie tworzyły, lecz zetknęły się z nim na kilka lat przed otwarciem budynku przy okazji projektów edukacyjnych i kulturalnych. To ciekawe, ile udało się w tym czasie zrobić, przez ile przemian i debat publicznych przeszliśmy, i jak wielu osobom Muzeum zmieniło życie (tak, tak!) na długo przed otwarciem. A to przecież dopiero początek.

Muzeum budzi emocje także tutaj, w Izraelu. O otwarciu wystawy głównej informują na ulicach miast dziesiątki plakatów. Jej forma budzi ożywioną debatę w środowisku akademickim. Szeroko opisuje ją prasa. Muzeum cieszy i tych, którzy piszą tu jego historię: Żydów z polskimi korzeniami.

Takich jak urodzony w Łodzi Yaacov, syn krakowianina Natana Grossa, reżysera i producenta filmowego. W kwietniu 1948 roku ojciec podjął się sfilmowania uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Getta. Nie szczędził taśmy, pokazał wszystko: tłumy idące przez ruiny dawnego getta, ceremonię z udziałem władz państwa i setek ocalałych z Holokaustu, ekshumację zwłok powstańców i ich pogrzeb na cmentarzu przy Okopowej.

Piąta rocznica powstania w getcie warszawskim, reż. Natan Gross:

Półgodzinny film w języku jidysz rozpalił wyobraźnię syna. Yaacov Gross, reżyser filmów dokumentalnych, zebrał fundusze wśród przyjaciół i rozpoczął pracę nad rekonstrukcją będącego w kiepskim stanie technicznym filmu. Do tej pory udało mu się odzyskać dziesięciominutowy fragment, który zaprezentuje w ramach obchodów otwarcia wystawy głównej Muzeum 30 października.

Nie kryłem wzruszenia, pracując nad materiałem mojego ojca. Tym bardziej, że to, co w nim zobaczyłem, jest tak inne od stanu dzisiejszego. Oglądasz ruiny Warszawy, i nagle dostrzegasz wznoszący się nad nimi pomnik. Dziś jest odwrotnie: to pomnik jest mały, a obok stoi potężne Muzeum. W obu przypadkach mówimy o zwycięstwie życia nad śmiercią. O to też chodzi w pomniku Rapaporta – stąd płaskorzeźba pokazująca scenę walki jest dziś jednym z głównych symboli Holokaustu w ogóle. Symbolem heroizmu, nie cierpienia. Dlatego tak bardzo zależało mi, by pokazać ten film na otwarciu wystawy głównej właśnie tego Muzeum – opowiada mi Yaakov Gross.

Yaakov i inni polscy Żydzi, z którymi rozmawiam w Izraelu, zgadzają się co do jednego: POLIN, „muzeum o życiu”, staje się muzeum-symbolem. Oto początek nowej ścieżki w relacjach polsko-żydowskich, którą tym razem możemy iść wspólnie.

 

Drodzy Czytelnicy, redakcja POLITYKI.PL – co już Państwo najpewniej zauważyli – zmodyfikowała sposób komentowania wpisów na blogach portalu, wprowadzając wymóg zalogowania się kontem z portalu Polityka.pl. Zmiana została wprowadzona ze względu na konieczność walki ze spamem – problem przy obecnym mechanizmie wciąż narastał, co skutkowało m.in. opóźnieniami w publikacji Państwa komentarzy. Dodatkową korzyścią jest likwidacja captchy (czyli często nieczytelnych liter, które należało przepisać przed publikacją komentarza).

 Rejestracja (bezpłatna!) w portalu nie zajmuje więcej niż kilka minut. Wystarczy się raz zalogować, żeby komentować wpisy na wszystkich blogach POLITYKI.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 10

Dodaj komentarz »
 1. Interesujące czy jutro przypomną gazety. HOŁD MOSKIEWSKI.
  403 lata temu car moskiewski bił pokłony przed polskim królem. 29 pazdziernika 1611 r.wzięty do niewoli car Moskwy, Wasyl IV Szujski i jego bracia złożyli hołd przed królem Zygmuntem III Wazą, pochylając się nisko, klękając oraz całując królewską dłoń, a następnie złożyli przysięgę wierności polskiemu władcy.Tak właśnie należy to zwać: HOŁD MOSKIEWSKI. Bowiem tytuł króla Rusi należał do królów polskich aż do czasów carycy Katarzyny.

 2. „Muzeum budzi emocje także tutaj, w Izraelu.O otwarciu wystawy głównej informują na ulicach miast dziesiątki plakatów.”
  Szanowna Pani Karolino,
  Mieszkam w Tel Awiwie i zadnego plakatu reklamujacego to muzeum tutaj nie widziałam 🙂 Jesli sie natkne ta te dziesiatki, bede bardzo szczesliwa 🙂

  Pozdrawiam!

 3. [b]Co za hipokryzja[/b]…:-(
  „Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz – z pogwałceniem godności człowieka, narodzonego na podobieństwo Boga”- powiedział podczas uroczystości prezydent Izraela Reuwen Riwlin. „Są ludzie, którzy twierdzą, że państwo Izrael jest rekompensatą za Zagładę. Nie ma większego błędu, niż takie myślenie. Państwo Izrael nie jest rekompensatą za Zagładę. Państwo Izrael powstało, bo miało ku temu prawo i właśnie w historii polskich Żydów znajdujemy tego świadectwo” – powiedział prezydent Izraela. (…) „Zawsze pozostajemy czujni na różne zagrożenia. Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz – z pogwałceniem godności człowieka, narodzonego na podobieństwo Boga, z wszelkimi formami antysemityzmu, z rasizmem i, w końcu, z nazistowską ideologią” – podkreślił. Zaznaczył też, że państwo Izrael „będzie kontynuowało swoją walką przeciw temu wszystkiemu i nigdy się nie podda”.
  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,16877193,Prezydenci_Polski_i_Izraela_otwieraja_wystawe_Muzeum.html#LokWawTxt
  I pomyśleć, że to wszystko powiedział, bez żadnej kontry z polskiej strony, prezydent bandyckiego państwa, które nielegalnie okupuje od ponad pół wieku Palestynę, prezydent jedynego dziś na świecie państwa, które ma za swą oficjalną ideologię rasizm (w jego syjonistycznym wydaniu) i apartheid, prezydent państwa, które permanentnie narusza elementarne ludzkie prawa milionów Palestyńczyków. Jako Polakowi, wstyd mi jest, że takie słowa mogły dziś paść na polskiej ziemi, w obecności prezydenta RP i premiera polskiego rządu. 🙁

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ani się człowiek spostrzegł a już cała Polska ,to jedno wielkie muzeum żydów…

 6. Szkoda zawracania glowy. Zadne zaf… „muzeum” nie zasloni napisow „zydzi do gazu”, setek internetowych witryn z „dowcipami” o „wartosci opalowej” „zydkow” i nie zagluszy stadionowych przyspiewek „Auschwitz-Birkenau-sia-la-la-la-la” i/lub „bo zydowska k– ta / cala pojdzie do pieca”. Zadne zaf.. „muzeum” nie zasloni morderczej, wariackiej nienawisci, upowszechnianej w mediach w systemie 24/7 – jak nie smrody o „zydowskich zbrodniarzach z UB” to pierdy w stylu „zydowscy zbrodniarze” „morduja palestynskie dzieci”.

  Na kazdym straganie z ksiazkami „Judeopolonia”, „Poznaj zyda”, „Zydowskie niebezpieczenstwo”, profesor z PAN-u naucza, ze „Zydzi sami sobie winni” i ze „Cale pokolenia Zydow pracowaly na Holocaust”, z anteny naucza sie, ze za zaglade Zydow w komorach gazowych wine ponosza …. sami Zydzi. Zalosne, ze nie znajacy polskiego prezydent Izraela dal sie wmanewrowac w inauguracje tego zaf.. „muzeum”.

  Kogo ta lipa na kolkach ma oszukac? Natezenie smierdzacej, ludobojczej nienawisci jest takie, ze skali brakuje. I do tego ta zywiolowa radosc z zaglady Zydow, ten ludobojczy, kominowy „humor” – dowcipy o „zydkach”, Hansie i gazie. Kogo ta lipa z tym zakichanym „muzeum” ma oszukac?

  No dobra. Jak znam zycie to cenzura i tak tego nie pusci.

 7. Żyjemy w zabawnym miejscu w Europie – na skrzyżowaniu, przez które przechodziły i armie, i kupcy, i uciekinierzy wszelkich ras i wyznań. Do dziś jesteśmy dumni z liberalizmu Polski („Nie jestem królem waszych sumień”) i tolerancji. Nie dość, że I RP, pokrywając 1/3 kontynentu, była państwem wielonarodowościowym, w której Polacy nie stanowili największej grupy etnicznej, to nawet jeszcze w II RP 40% obywateli deklarowało inną od polskiej narodowość. Dlaczego ze wszystkich mniejszości akurat Żydzi budzą takie emocje, a nie na przykład holenderscy mennonici, Ormianie, czy inni Tatarzy, to temat na dłuższą rozprawę, niemniej ktoś określający jedną z grup przybyszów jako „przybłedów z bliskiego wschodu” (ortografia oryginalna) powinien być nieco ostrożniejszy i zanim znów coś takiego napisze swoją koślawą polszczyzną, najpierw pogrzebać w historii własnej rodziny. Mógłby się zdziwić.

 8. Do „radzilowJedwabne”: Pytasz – „Kogo ta lipa na kolkach ma oszukac?” Otóż nikogo. Jak słusznie zauważasz, spora część obywateli tego kraju ma mózgi zdewastowane nienawiścią, a gdyby Jezus nieopatrznie pojawił się u nas, to miłosierni chrześcijanie mieniący się patriotami, pod wodzą księży (przynajmniej niektórych), obrzuciłaby go antysemickimi wyzwiskami i wygnała, jako przybłędę z Bliskiego Wschodu. Nie zmienia to jednakowoż faktu, że historia i kultura Żydów polskich jest integralną częścią historii i kultury Polski i, jako taka, zasługuje na omówienie i upamiętnienie. Może należałoby się teraz zastanowić nad muzeum mniejszości narodowych w tym wyjałowionym z wielokulturowości kraju?

 9. @Jonasz

  „Otóż nikogo. Jak słusznie zauważasz, spora część obywateli tego kraju ma mózgi zdewastowane nienawiścią, ”

  No to bedziecie Panowie mieli problem. Problem zreszta juz dal znac o sobie.

  Nienawisc szuka sobie ujscia. W panskim kraju jest juz zupelnie judenrein, latwiej o zubra niz o Zyda. I powstaje palacy problem: Kogo bic?

  Jak nie ma pod reka zydowskich szyb do tluczenia, zydowskich sklepow do pladrowania, jak brak, ze tak powiem, materialu do pogromow – to obrywa sie aryjczykom. Komus przeciez trzeba dokopac.

  Przygrywka to bylo Swieto Niepodleglosci w stolicy panskiego kraju, bodajze dwa lata temu. Ogladalem filmiki. Jak nikogo innego nie bylo pod reka to zdrowo oberwali polscy policjanci. Sfajczyl sie woz transmisyjny tej waszej telewizji TVN. I nie pomoglo, ze w tym tefalenie jak nie o Wolinskiej i Morelu to o „mordowaniu palestynskich dzieci”. Cos w koncu trzeba bylo podpalic – a zadnego zydowksiego sklepu pod reka nie bylo.

  Mam nadzieje, ze to zakichane „muzeum” rozbiora. Albo przerobia na dajmy na to Muzeum Zolnierzy Wykletych. Albo na Instytut Mysli Narodowo-Radykalnej. Albo costam. I niech w koncu rozbiora ten pomnik na Muranowie. Nie powinien stac i byc w miescie, w ktorym ideologa rasistowskiej nienawisci ucczono pomnikiem i rondem a na zydowski cmentarz na Brodnie ludzie przyprowadzaja psy, zeby sobie mogly zdrowo pofajdac.

 10. Po obejrzeniu filmu, przy najblizszej wizycie w Warszawie to muzeum bedzie moim pierwszym do obejrzenia. Ciesze sie, ze budzi emocje, nic jak emocje nie wywoluje myslenia. Dobrze, ze powstalo, dobrze, ze budzi ferment, bez fermentu nie ma mysli. Chcialbym sie dowiedziec wiecej. I milo widziec rabina w mundurze WP, wtedy, dzis nie do pomyslenia mysle.

 11. Radziłów
  Czyżby Mosad zszedł na psy i nie donosi ci on, że większość Polski jest od dawna w żydowskich rękach, tyle, że nie tak jak dawniej w rękach konkretnych drobnych żydowskich kapitalistów, a w rękach ponadnarodowych korporacji, kontrolowanych przez Żydów. Stąd więc śmieszy mnie to twoje oburzenie, że nie ma już w Polsce pod ręką żydowskich szyb do tłuczenia, żydowskich sklepów do plądrowania etc.
  A swoją drogą, to to muzeum spotka pewnie los dawnego muzeum Lenina w Warszawie – w jego budynku urządzi się inne muzeum, zgodnie z obowiązująca aktualnie doktryną polityczną. Tak to zawsze bywa, z muzeami sztucznie transplantowanymi na obcy im, a często wręcz wrogi teren.
  Szalom!

css.php