Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Stacja Muranów - Blog Beaty Chomątowskiej i Karoliny Przewrockiej Stacja Muranów - Blog Beaty Chomątowskiej i Karoliny Przewrockiej Stacja Muranów - Blog Beaty Chomątowskiej i Karoliny Przewrockiej

3.11.2014
poniedziałek

Warszawscy Żydzi w obiektywie Argentynki

3 listopada 2014, poniedziałek,

Na Muranowie i w okolicach Dworca Centralnego pojawią się dziś billboardy ze zdjęciami warszawiaków w różnym wieku. Pozują w miejscach, które są im najbliższe: we własnych mieszkaniach, ulubionych plenerach. To warszawscy Żydzi i Żydówki, których sportretowała argentyńska artystka Jasmine Bakalarz.

Jasmine na co dzień pracuje w Centro Cultural de la Memoria Haroldo Conti w Buenos Aires (Centrum Kultury im. Haroldo Contiego), usytuowanym w dawnej siedzibie ESMA – Szkoły Mechaniki Marynarki Wojennej, gdzie junta zorganizowała obóz dla podejrzanych o działalność opozycyjną. Dziś miejsce to poświęcone jest pamięci i edukacji.

Bakalarz zajmuje się w dziale fotografii opracowaniem archiwum, przygotowywaniem wystaw i prowadzeniem warsztatów. We własnych projektach nie stroni od trudnych tematów: interesują ją zagadnienia tożsamości płciowej, stratyfikacji społeczeństwa i imigracji. Specjalizuje się w portretach, jest autorką cykli zdjęć dokumentujących życie dzieci w różnych środowiskach społecznych.

Chciałam ukazać, z czym identyfikują się dziś warszawscy Żydzi, a także jak zróżnicowaną społeczność stanowią – mówi Jasmine Bakalarz.

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”, którego kuratorkami są Agnieszka Pindera i Ewa Chomicka, to jeden z najciekawszych projektów realizowanych przez Dział Edukacji Muzeum. Do wiosny 2016 roku w Warszawie zagości 13 artystów lub twórczych duetów z całego świata, wyłonionych w otwartym konkursie. Jednym z warunków uczestnictwa w konkursie jest realizacja przedsięwzięć związanych z wielokulturowością i pamięcią, odnoszących się do tradycji i kultury Żydów polskich poprzez odniesienie do historii i współczesności żydowskiej Warszawy.

Rezydenci będą mieszkać w Warszawie przez trzy tygodnie i pracować nad swoim projektem, a przy okazji uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach. Dotąd do stolicy przyjechali: Luisa Nobrega – performerka z Brazylii, Eliane Esther Boots – autorka filmów dokumentalnych z Holandii, Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe – czesko-izraelskie małżeństw, które nakręciło etiudy filmowe w Teatrze Żydowskim, oraz Konrad Smoleński i Noa Shadur, choreografka z Izraela – ten ostatni duet również stworzył film.

Dziś o godzinie 18 w Muzeum Historii Żydów Polskich, przy ul. Anielewicza 6, podczas finałowej prezentacji będzie można dowiedzieć się więcej o projekcie i obejrzeć więcej zdjęć. Spotkanie z artystką poprowadzi dr Iwona Kurz, zastępca dyrektora Instytutu Kultury Polskiej UW.fot. Jasminefot. Jasminefot. Jasminefot. Jasmine

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 9

Dodaj komentarz »
 1. Żydzi w obiektywie to rzeczywiście wdzięczny temat, sam się spotkałem z niezłymi fotografiami, nawet na okładkach książek, np. książki historycznej (w sam raz do muzeum) pt. „Bestie” – o, bardzo proszę:
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/120282/bestie-mordercy-polakow

  Można poprosić autora, pewnie zgodzi się, aby zrobić z tego gigantyczny bilboard.

 2. A co z Palestyńczykami?

 3. Jezus maryjo, a co szczegolnego w tych fotografiach, a moze to po prostu warszawscy obywatele? No moze jednak to lepsze niz ciagle obrazki na okladke Polityki Chasydow. Chyba jednak cos sie robi Zydom w Polsce na temat ich nadzwyczajnosci, czy nadzwyczajnego pochodzenia.
  Wlasnie czytalam przyslany do poprawienia esej, ktory ma zlozyc na zagraniczna uczelnie, pol- Zyd z Polski azeby przedstawic sie. Od mlodego czlowieka z tej zagranicy, ktory zna realia i pisal dla siebie esej na niejedna uczelnie uslyszal mniej wiecej to:Co ty za brednie wypisujesz, ze tatus byl w Solidarnosci, jest Zydem, ale kocha Polske….itp. To czemu nie napisales, ze matka jest ateistka co przestala chodzic na religie a jej ojciec podpisal jakies listy i nawet pogrozono mu. To jest zero- Ty masz napisac jak kreatywny, zaangazowany jestes sam, pochodzenie polzydowkie nie jest zadnym osiagnieciem. W tym przypadku jesli zainteresuje ich twoj background o pomoze ci, to wlasnie to, ze skonczyles polska szkole i w tym srodowisku dorosles.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Czytam codziennie media francuskie, angielskie, amerykanskie, niemieckie i polskie. To jest bardzo ciekawe, ze dzisiejsza Warszawa potrafi zainteresowac fotografa z Argentyny. Mozna byc z tego dumnym. No ale nie. 3 komentarze sa tak dolowe, ze nalezy tylko sie zawstydzic za tych Polakow i przemilczec. Zawstdzic sie za Polske i Polityke tez. Nigdzie takich nienawistnych smieci nie mozna znalezc

 6. Zdecydowanie ciekawsi są – jak wydaje mi się – Żydzi niemieccy.
  Tylko jest jeden problem. Co pokazują te wystawowe zdjęcia? Z wyglądu Żydzi niczym nie różnią się od Polaków. Ich położenie życiowe jest różne, tak samo, jak różne jest położenie Polaków? Co ma dać, i komu, zaistnienie w przestrzeni publicznej zdjęć różnych osób, z jedną tylko informacją, że są to Żydzi polscy.
  Fotografka mówi: „Chciałam ukazać, z czym identyfikują się dziś warszawscy Żydzi, a także jak zróżnicowaną społeczność stanowią”. Doprawdy, te zdjęcia niczego nie mówią z czym identyfikują się i jaką są zróżnicowaną społecznością warszawscy Żydzi.

  „Jasmine na co dzień pracuje w Centro Cultural de la Memoria Haroldo Conti w Buenos Aires (Centrum Kultury im. Haroldo Contiego), usytuowanym w dawnej siedzibie ESMA – Szkoły Mechaniki Marynarki Wojennej, gdzie junta zorganizowała obóz dla podejrzanych o działalność opozycyjną. Dziś miejsce to poświęcone jest pamięci i edukacji”.
  Czyżby Warszawę powinna stać się miejscem poświęconym każni Żydów, tak jak ESMA poświęcona jest zbrodniom junty argentyńskiej?

  Szkoda, że Jasmine Bakalarz nie wpadła na pomysł, żeby umieścić w przestrzeni publicznej Buenos Aires wystawę, na której znalazłyby się zdjęcia Żydów argentyńskich i zbrodniarzy hitlerowskich, którym Argentyna zapewniła spokojne życie. To byłaby dramaturgia!

 7. Sorry, Zyto, ale bycie w Polsce nawet pol-Zydem jest sporym osiagniecem i naznacza cie na cale zycie. Bo w Polsce zauwazalna jest tylko ta zydowska polowka i o niej wlasnie beda wszyscy mowic. Pol-Zydem jest na ten przyklad Jan T. Gross, z matki polskiej szlachcianki, ale wystarczy ze napisal jedna ksiazke, a juz mainstreamowa gazeta Rezczpospolita umieszcza wylacznie jego zdjecie z jakiegos pogrzebu w synagodze, do ktorego musial, jak wszyscy uczestnicy pogrzebu, wlozyc kipe. Przekaz jest jasny: Jan Gross napisal ksiazke o sasiadach z Jedwabnego, bo to ZYD!!!! Nie dlatego napisal, ze odczul moralny wstrzas kiedy o masakrze sie dowiedzial i chcial o niej swiatu opowiedziec, tylko dlatego, ze Zyd , ktory chce nas oczerniuac. Od czasu tej pierwszej ksiazki, Rezpa zamieszcza wylacznie zdjecia Grossa z tego pogrzebu, abny nikt nie zapomnial, ze to ZYD, ZYD pelna geba, a niue jakas polowka.
  Spojrz na wszystkie fora ilekroc pojawia sie nazwisko Romana Polanskiego. To juz nie wybitny polski rezyser, ktpremu wiele lat temu przytrafil sie powazny zyciowy blad, ale ZYD!
  Ja tu mowie o ludziach znanych, ale sprbuj byc byle jakim jawnym , nie ukywajacym sie za chrztem w Kosciele pol_Zydem. Oczywoscie, ze jesli sama nie jestes pol-Zydem, to wszystko Cie ominelo i nie masz zielonego pojecia o czym ja mowie.
  Ale ja wiem. Bp jestem rasowym pol-Zydem i przytrafilo mi sie spora czesc mlodosci spedzic w Polsce. Nie polecam.

 8. Mam pytanie do blogerów i „Polityki” jako ich gospodarza; dlaczego blogi polityki, promują oszalałych antysemitów? Jak ktoś napisze „brzydkie słowo” jest natychmiast kasowany, a antysemici plują jadem do woli – wydaje się z pełną aprobata gospodarzy blogów i gazety. Jeśli to ma być wolność słowa i „demokracja, to jest to rozumienie tych słów na poziomie cepa.

 9. Cat Mordechai
  Jeśli Jan T. Gross jest z matki polskiej szlachcianki, to jest on takim samym żydem jak Hajle Selasje…

 10. ponowię próbę;
  Mam pytanie do blogerów i „Polityki” jako ich gospodarza; dlaczego blogi polityki, promują oszalałych antysemitów? Jak ktoś napisze „brzydkie słowo” jest natychmiast kasowany, a antysemici plują jadem do woli – wydaje się z pełną aprobata gospodarzy blogów i gazety. Jeśli to ma być wolność słowa i „demokracja, to jest to rozumienie tych słów na poziomie cepa.

css.php