Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Stacja Muranów - Blog Beaty Chomątowskiej i Karoliny Przewrockiej Stacja Muranów - Blog Beaty Chomątowskiej i Karoliny Przewrockiej Stacja Muranów - Blog Beaty Chomątowskiej i Karoliny Przewrockiej

29.12.2014
poniedziałek

Mord rytualny: gwiazdkowe tabu

29 grudnia 2014, poniedziałek,

Śmiałam się w myślach, czytając nagłówki standardowych przedświątecznych evergreenów: jak zjeść i nie przytyć, jak ubrać choinkę, jak nie pokłócić się z bliskimi przy wigilijnym stole. Wynotowałam w pamięci gwiazdkowe tematy tabu, wśród nich politykę, Kościół i choroby. Nie wpadłam na to, że za kilka dni dorzucę do tej listy mord rytualny, i że wywołam nim przy świątecznym stole prawdziwą burzę.

Zupełnie niechcący. Akurat teraz, gdy w niecierpliwym oczekiwaniu na najnowsze dzieło Borysa Lankosza odświeżam sobie lekturę „Ziarna Prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego, na której zresztą oparto scenariusz filmu o tym samym tytule. Oto nieustraszony prokurator Teodor Szacki tropi autora serii makabrycznych zabójstw, do jakich dochodzi w malowniczym Sandomierzu. Zabójstwa ocierają się o znaną w Polsce od wieków legendę o krwi, sugerującą, że za niewyjaśnionymi zaginięciami chrześcijańskich dzieci stoją Żydzi, stosujący szechitę by upuścić z nich krew potrzebną rzekomo do produkcji macy.

ziarno

Kadr z filmu „Ziarno prawdy” w reż. Borysa Lankosza

Rozmowy Szackiego z mieszkańcami miasta są zapisem powszechnych stereotypów i lęków. Wychodzą poza literacką fikcję i samą legendę o krwi. To rozmowy o współczesnej polityce, układach i powiązaniach, mocnych życiowych postawach i skrajnych przekonaniach. O nas samych, pozbawionych maski politycznej poprawności. Równie dobrze mogłyby się zdarzyć na warszawskim Muranowie, krakowskim Kazimierzu, w Jarosławiu, Chmielniku czy Kocku.

Albo przy świątecznym stole. Dlatego być może, mimo destrukcyjnego dla świątecznej atmosfery potencjału, warto je podtrzymywać. Warto wytężać słuch i chłonąć, by rozumieć lepiej i widzieć więcej. Nawet jeśli to wiedza smutna, rozczarowująca, nieprzystająca jakoś do świątecznej atmosfery. Ani do dotychczasowych wyobrażeń na swój temat. Pobożnych życzeń.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Prawdziwa maca wymaga niestety dodatku tej krwi… Jahwe jest bowiem okrutnym i zazdrosnym bogiem: Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą (Dekalog).

 2. Nie wierzcie w te bzdury o mordach rytualnych Cielęcinki, tego całego Lamkosza, czy jak mu tam. Skoro już chcecie zgłębiać temat, to lepiej zróbcie we dwie ściepę i kupcie sobie na Amazonie porządną książką p. Arnolda S. Leese’go pt. „Żydowski Mord Rytualny”:

  amazon.com/Jewish-Ritual-Murder-Arnold-Leese/dp/B00654WMBK/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1419879703&sr=8-1&keywords=Jewish+ritual+murder

  A jak z czytaniem byłoby nie za bardzo, albo z kasiorką (obyście miały jak najwięcej), to można za friko dokumencik na YouTube sobie oglądnąć, na dobry początek:

  youtube.com/watch?v=dCD03h8Z20c

  Jest też słynny casus Bejlisa, w procesie którego – jak wszyscy wiedzą – biegłym sądowym był ks. prof. Justyn Bonawentura Pranajtis, autor rewelacyjnego bestsellera dostępnego także i dzisiaj, pt. „Chrześcijanin w Talmudzie”, który bodajże największą popularnością cieszył się swego czasu pośród Żydów właśnie. Wykupili cały nakład.

  Swoją drogą, na przestrzeni wieków Żydzi wypędzani byli z wielu krajów nie tylko za potworną lichwę oraz rujnowanie państw gospodarzy, choćby z Anglii w XIII w. – temat rzeka, w sam raz do waszych badań. Mam nadzieję, że efekty poszukiwań zostaną tu opublikowane, a materiałów źródłowych nie brakuje. Powodzenia!

 3. JanuszZ
  Mordy rytualne znane były na całym starożytnym Bliskim Wschodzie, a ofiary z ludzi były wtedy na porządku dziennym, a więc nic dziwnego, że przyszły one aż do Polski z Żydami – w stanie szczątkowym, ale jednak przyszły.
  Polecam też opracowanie S. Staszica „O przyczynach szkodliwości Żydów”:
  http://polonuska.wordpress.com/2011/04/13/stanislaw-staszic-o-przyczynach-szkodliwosci-zydow/
  Generalnie: wpływ Żydów na Europę był głównie negatywny (lichwa i inne nieuczciwe praktyki gospodarcze), o czym dawno temu pisali tacy światli ludzie jak n.p. w/w S. Staszic.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Poczytalem wlasnie „Chrześcijanina w Talmudzie” niejakiego Justyna Bonawentury Pranajtisa. Wybitne to dzielo wpisuje sie niewatpliwie w dluga liste wspanialych dokonan intelektuanych takich jak „Protokoły mędrców Syjonu” (ros. Протоколы Сионских мудрецов), „Kazania Piotra Skargi” (choc to, przyznaje, zupelnie inna dzialka), czy tez Mein Kampf Hitlera (jeszcze inna dzialka) ale cos je laczy. Wymieniac mozna by dlugo, tylko po co.
  PS: Krakowiacy to podobno potomkowie Szkotow wypedzeni ze Szkocji za chorobliwe skapstwo, radze ta „prawde” dorzucic do wyzej wymienionych prawd objawionych

 6. przepraszam, mialo byc oczywiscie „te prawde”, jak chodzi o reszte wpisu stoje za tym co napisalem.

 7. Bóg zechciał stworzyć najpierw mesjasza dla żydow.A jak to zwykle bywa ,pojawiają się sekty ,głoszące wiarę innego cudotwórcy.Nrażają się tym samym na potępienie .Tak jak wtedy tak jak i dziś np. .u nas mamy pogromcę sekt z Szklarskiej Poręby i aby było ciekawiej jego imiennika uzdrowiciela.Wtedy były katakumby i zwolennicy obcej wiary nazywani sekciarzami ,mieli gdzie się ukryć.Dziś w globalnej wiosce jest to niemożliwe.No i narzędzi tortur i uśmiercania mamy więcej ,dlatego trudno dziś odróżnić czy umierający nowozbawiciel to ten i czy to narzędzie zbrodni będzie estetycznie mogło wisieć na ścianach budynków publicznych.

 8. Pozdrawiam Panie i dziękuje za ciekawy artykuł, jednego tylko Paniom współczuje tych wpisów na blogu.

css.php